Baza wiedzy

Jak zamontować okna? Rodzaje montażu okien 

Dobry montaż okien i drzwi wymaga wykwalifikowanych i doświadczonych fachowców. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne produkty stolarki okiennej i drzwiowej, które powinny być instalowane przy użyciu odpowiednich technik. A do tego niezbędna jest i wiedza, i doświadczenie. Co zrobić, żeby stolarka zapewniła nam szczelność termiczną? Montaż okien można podzielić na kilka rodzajów. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a wybór odpowiedniego typu uzależniony jest od warunków technicznych budynku. Poznaj sposoby naszych profesjonalnych monterów.

Montaż okien — najpopularniejsze i sprawdzone sposoby 

Montaż okien tradycyjny

Ta metoda montażu okien polega na wypełnieniu pianką poliuretanową przestrzeni, która znajduje się pomiędzy ościeżnicą a murem budynku. Jest to sposób znany i praktykowany od wielu lat, jednak okna montowane w ten sposób są energooszczędne tylko z nazwy. 

Ciepły montaż okien (szczelno-warstwowy)

Decydując się na zakup okien o wysokich parametrach termoizolacyjnych, warto wybrać ciepły montaż, który wprawdzie będzie kosztował więcej niż standardowy, ale dzięki temu pozwoli w przyszłości znacznie ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem domu. Na czym polega ciepły montaż? Jest to sposób instalacji okna w ścianie, który uszczelnia miejsce zamocowania ramy okiennej w konstrukcji. Izolacja termiczna zbudowana jest w tym przypadku z trzech warstw uszczelnienia, a nie tylko z pianki izolacyjnej. Ciepły montaż okien dzięki użyciu paroizolacyjnych taśm do tego rodzaju montażu jest metodą, która polega na zabezpieczeniu pianki poliuretanowej oraz chroniąca przed wnikaniem wilgoci do wewnątrz.

Montaż okien z użyciem taśmy rozprężnej

Taśmy rozprężne to skompresowane, samoprzylepne taśmy piankowe z syntetyczną powłoką impregnowaną. Do okna zamontowanego w licu muru lub w ciepłej ramie montażowej można użyć taśmy rozprężnej zamiast pianki. Nakleja się ją na ramę okna, bezpośrednio przed wstawieniem go w ościeże. Impregnacja zapewnia przyleganie taśmy i chroni ją przed warunkami atmosferycznymi. Taśma rozprężna zachowuje wytrzymałość na rozciąganie nawet w niskich temperaturach.

Montaż okien z zastosowaniem taśm EPDM

Taśma EPDM (nazywana również fartuchem) stosowana jest w wielu miejscach. Fartuchy EPDM przeznaczone są do wykonania uszczelnienia złączy między oknami oraz między elementami ścian osłonowych (słupowo-ryglowych) o konstrukcjach z kształtowników aluminiowych a konstrukcją budynków. Taśma EPDM używana jest także do izolacji okien i drzwi tarasowych. Idealnie sprawdzi się również jako izolacja połączenia przestrzeni pomiędzy oknem a podłożem tarasu.
Decydując się na dany rodzaj montażu, warto pamiętać, że jakość oraz poprawność wykonanej instalacji okien jest ważniejsza od samego okna, na które się zdecydujemy. Warto więc zadbać o odpowiedni montaż okien, aby zapewnić sobie optymalny komfort oraz trwałość wykonanej instalacji. Jak zamontować okna, by były szczelne i funkcjonalne? Powierz to zadanie specjalistom stolarki okiennej z Grupy SOLO!

Dawid Piotrowicz

 • Siedziba główna:

  37-464 Brandwica

  ul. Orzeszkowej 28

 • Tel:

  +48 15 842 76 56

  +48 15 842 02 52

 • E-mail

  info@grupasolo.pl

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Zadzwoń lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania najszybciej jak to możliwe.

Copyright © 2022 Grupa SOLO
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania treści strony bez zgody właściciela.

Realizacja

Interactive Vision Logo