Baza wiedzy

Inteligentny dom – must have dzisiejszych czasów?

Czym jest inteligentny dom i jaki jest sekret jego popularności? Jest to system, o którym wiele się mówi w ostatnich czasach. Ma tyle samo zwolenników co przeciwników. Dla jednych modny zbytek, dla innych must have. Jak jest naprawdę? Inteligentny dom oferuje zaawansowane funkcje automatyki, które mogą poprawić wygodę i efektywność energetyczną. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa i umożliwia szybką reakcję w przypadku sytuacji awaryjnych. Jednak mimo licznych zalet, smart home może również mieć pewne wady, które warto wziąć pod uwagę. Inteligentny dom — czy warto się na niego zdecydować?

Smart home — system, który wyręcza domowników

Koncepcją inteligentnego domu jest zmaksymalizowanie funkcjonalności i komfortu mieszkania, w wygodny i bezpieczny sposób. To system, który ma zapewnić bezpieczeństwo i wygodę użytkowników. Systemy, w obrębie którego zintegrowane urządzenia bardzo dobrze ze sobą współpracują i wyręczają człowieka w wielu zadaniach, niejako przewidują jego oczekiwania i potrzeby. Istotą automatyki domu jest wymiana informacji między urządzeniami. Chodzi o to, by sygnał wysyłany z jednego urządzenia mógł być jednocześnie odbierany przez wiele innych i znacząco wpływać na pracę np. oświetlenia, instalacji grzewczej, drzwi wejściowych czy bramy garażowej.
Inteligenty dom — czy warto w niego zainwestować? Coraz większe zainteresowanie tematem technologii inteligentnych można zauważyć wśród klientów odwiedzających salony sprzedaży GRUPA SOLO. 
Pojawia się coraz więcej zapytań wśród naszych klientów, większa świadomość. Widać, że czytają, szukają informacji na ten temat. Wracają klienci, którzy kilka lat temu nie chcieli słyszeć o możliwości sterowania bramą czy drzwiami wejściowymi za pomocą smartfonu. Teraz zdają sobie sprawę, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Można kontrolować, zarządzać obiektem z odległego miejsca. Wystarczy telefon komórkowy, internet. Na potrzeby klientów mamy gotowe rozwiązanie. Marka Wiśniowski, której jesteśmy dystrybutorem, w swojej ofercie posiada system smartCONNECTED. Jest to system, który pozwala zarządzać w pełni zdalnie bramami, oknami, drzwiami, roletami oraz furtką. System bardzo łatwy w obsłudze, intuicyjny.

Edyta Orłowska, Grupa Solo Stalowa Wola

Inteligentny dom – zalety tego rozwiązania

Zalet inteligentnego domu jest wiele. Systemy inteligentne dają domownikom korzyści, które bezpośrednio wpływają na ich codzienność. Można zaprogramować system inteligentnego domu tak, aby oświetlenie włączało się automatycznie o określonej porze dnia lub gdy wykryje ruch w pomieszczeniach. Można również kontrolować i regulować temperatury w pomieszczeniach. A przede wszystkim inteligentny dom może być wyposażony w rozbudowane systemy bezpieczeństwa, takie jak kamery monitoringu, czujniki ruchu i czujniki dymu. W przypadku gdy system wykryje nieprawidłowości lub potencjalne zagrożenia, wysyła powiadomienia na smartfonie. Zalety inteligentnego domu to: 

 • Wygoda i poprawa komfortu życia
 • Bezpieczeństwo
 • Oszczędność – zarówno czasu, jak i pieniędzy

Za pomocą smartfona można zdalnie otworzyć drzwi dziecku wracającemu ze szkoły lub będąc na wakacjach sprawdzić, czy brama garażowa jest zamknięta. Mamy pewność, że system powiadomi nas w razie pożaru czy włamania. Warto również wspomnieć o potencjalnym wzroście wartości nieruchomości, ponieważ inteligentne domy są coraz bardziej pożądane na rynku. 

Wady instalacji smart home

Skoro to rozwiązanie ma tyle zalet, to czy warto inteligenty dom wdrożyć w swoim otoczeniu? Na pewno warto zdać sobie sprawę, że smart home ma również wady. Jakie?

 • cena — inwestycja w inteligentny dom może być kosztowna. Urządzenia i systemy automatyzacji często są droższe niż tradycyjne rozwiązania.
 • awaryjność — jeśli systemy inteligentnego domu przestaną działać, może to prowadzić do utraty funkcjonalności i wygody.
 • obecność technologii w życiu codziennym.

Znacznikiem czasów jest obecność technologii, która stale się rozwija. Nie unikniemy tego. W każdym domu obecnie może zauważyć nadmiar urządzeń, a może instalacja inteligentnego domu ograniczy tę ilość. Cena instalacji inteligentnego domu może zniechęcić na początkowym etapie. Jednak warto rozważyć, jaką może przynieść oszczędność w przyszłości. Każdy system może być awaryjny, może zabraknąć prądu, może rozładować się telefon. Jak wówczas otworzymy drzwi? Starym, dobrym kluczem!
Przy wyborze najlepszego rozwiązaniu służą doświadczeni doradcy w salonach sprzedaży Grupy SOLO.

Marta Rup

 • Siedziba główna:

  37-464 Brandwica

  ul. Orzeszkowej 28

 • Tel:

  +48 15 842 76 56

  +48 15 842 02 52

 • E-mail

  info@grupasolo.pl

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Zadzwoń lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania najszybciej jak to możliwe.

Copyright © 2022 Grupa SOLO
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania treści strony bez zgody właściciela.

Realizacja

Interactive Vision Logo