Wychodzenie i wchodzenie z budynków oraz przemieszczanie się między różnymi pomieszczeniami jest tak naturalną czynnością, że nawet nie zastanawiamy się, w którą̨ stronę̨ otwierają się drzwi. Rozmieszczenie, usytuowanie, a także sposób otwierania drzwi powinny być uwzględnione i przemyślane już na etapie tworzenia projektu budynku. W większości przypadków drzwi powinny otwierać się w takim kierunku, aby zapewnić wygodę i komfort ich użytkowania. Jednak to, czy wybierzemy drzwi prawe czy lewe, ma olbrzymie znaczenie nie tylko dla codziennej wygody domowników.
Skrzydła drzwiowe dzieli się na dwa podstawowe rodzaje: drzwi prawe i lewe. Podział ten odnosi się do kierunku ich otwierania. Prawe otwierają się w prawą stronę stojącego przed nimi użytkownika, a lewe w lewą. Mylić może fakt, że klamka znajduje się po stronie przeciwnej do kierunku otwierania. W drzwiach prawych będzie umieszczona z lewej strony, a w lewych odwrotnie.
Aby bezbłędnie rozpoznać rodzaj, należy jednak kierować się położeniem zawiasów. Fundamentalną kwestią jest nasze położenie w stosunku do skrzydła. Jak to sprawdzić? Stań naprzeciwko skrzydła, tak by otwierało się do Ciebie. Zawiasy po prawej stronie oznaczają drzwi prawe, a lewe będą miały zawiasy z lewej. W określeniu, z którym rodzajem drzwi mamy do czynienia, z pewnością pomoże poniższa grafika.
Aby było ciekawiej, kierunek otwierania odnosi się nie tylko do prawo- i lewostronności skrzydła drzwiowego, ale także wyboru między otwieraniem na zewnątrz i do wewnątrz pomieszczenia. Ze względów bezpieczeństwa zarówno drzwi wejściowe, jak i wewnętrzne powinny otwierać się do wewnątrz. Ma to związek z zagrożeniem uderzenia osoby trzeciej, gdyby ona przechodziła lub stała pod wejściem z drugiej strony pomieszczenia. Zasada ta dotyczy oczywiście odpowiednio dużych pomieszczeń. Bardzo małe, w których zmieszczenie otwartego skrzydła byłoby kłopotliwe (np. magazynek lub pomieszczenie gospodarcze), mogą mieć drzwi otwierane na zewnątrz.
Wyjątkiem jest łazienka. W jej przypadku drzwi zwykle otwierają się na zewnątrz. Dlaczego? Chodzi tu oczywiście o kwestie bezpieczeństwa. W przypadku zasłabnięcia osoby znajdującej sie w środku i jej upadku na podłogę np. po gorącym prysznicu, skrzydło otwierane do środka stanowi zagrożenie uderzenia poszkodowanego i pogorszenia jego stanu. Podobna sytuacja dotyczy drzwi, które oznaczone są jako wyjścia ewakuacyjne.
Przepisy te sa uregulowane przez prawo budowlane. Zgodnie z §79 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dotyczących budynków i ich usytuowania drzwi do łazienek i toalet powinny otwierać się na zewnątrz. Dopuszcza się również stosowanie drzwi przesuwnych lub składanych. Przepis podyktowany jest troską o nasze zdrowie, a nawet życie. Otwieranie drzwi na zewnątrz ułatwia ewakuację w przypadku zasłabnięć zwłaszcza w małych toaletach. W przypadku innego kierunku otwierania dostanie się do wewnątrz mogłoby być utrudnione lub wręcz niemożliwe.
Gdzie drzwi służące jako wyjście ewakucyjne muszą otwierać się na zewnątrz? W przypadku pomieszczeń:
W przypadku pozostałych drzwi kierunek ich otwierania jest zupełnie dowolny.
Dlaczego jest to tak istotne i ważne? Kierunek otwierania drzwi jest nieodłącznie związany z zachowaniem prawidłowego ciągu komunikacyjnego w budynku. Jeżeli podchodzisz do skrzydła z prawej strony, to drzwi powinny otwierać się w lewą. Wówczas nie trzeba ich obchodzić dookoła. Prawidłowy układ zapobiega kolizji skrzydeł w bliskim sąsiedztwie oraz znacznie zmniejsza również ryzyko wypadku.
Kolejnym czynnikiem, który decyduje o wyborze drzwi prawych lub lewych, jest umiejscowienie włączników światła, luster i innych przedmiotów użytkowych znajdujących się na ścianie. Skrzydło drzwi nie powinno po otwarciu ich zasłaniać (rozmieszczenie włączników światła do pomieszczeń nie powinno tworzyć sytuacji obejścia skrzydła w celu uruchomieniu oświetlenia). O ile w lustrze można się przejrzeć, tak konieczność ich każdorazowego zamykania, by zapalić światło, nie będzie komfortowa.
Kierunek otwierania się drzwi wejściowych jest bardzo ważny ze względu na bezpieczeństwo. Dlatego warto zdecydować się na drzwi do mieszkania lub domu, które otwierają się do środka. W przeciwnym razie zachodzi prawdopodobieństwo, że zablokują one drogę pożarową i będą stanowić niebezpieczeństwo w momencie ewentualnego wypadku. Drzwi wejściowe mogą otwierać się na zewnątrz tylko w sytuacji, kiedy nie zagradzają przejścia i nie tworzą żadnego zagrożenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się w domach jednorodzinnych, jednak na klatkach schodowych już nie.
Podsumowując, między drzwiami prawymi a lewymi jest naprawdę spora różnica. Ich prawidłowy dobór ma kolosalne znaczenie pod względem bezpieczeństwa oraz wygody mieszkańców. Warto więc poświęcić odpowiednio dużo czasu na właściwe zaplanowanie i zaprojektowania przestrzeni w swoim domu.
Dawid Piotrowicz
37-464 Brandwica
ul. Orzeszkowej 28
+48 15 842 76 56
+48 15 842 02 52
info@grupasolo.pl
Masz pytania? Zadzwoń lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania najszybciej jak to możliwe.