Baza wiedzy

Dobre i złe praktyki montażowe, czy jak zamontować okna PCV

Montaż okien jest kluczowym etapem w procesie budowy lub remontu domu. Poprawne i precyzyjne wykonanie tego zadania jest niezwykle istotne dla utrzymania wysokiej jakości konstrukcji, izolacji termicznej oraz komfortu użytkowania. Niestety, często dochodzi do błędów i niedociągnięć, które mogą prowadzić do różnych problemów w przyszłości. A okna o nawet najlepszych parametrach nie spełnią w pełni swojego zadania, jeśli zostaną źle zamontowane. Poznaj najczęstsze błędy przy montażu okien oraz dowiedz się, jak ich uniknąć, aby zapewnić trwałość i efektywność okien.

Najczęściej popełniane błędy przy montażu okien

Błedy wymiarowania

Wykonanie złego wymiarowania — popełniane już na etapie pomiaru okien — mają swoje poważne konsekwencje i często są bardzo częstym błędem przy montażu okien. Źle zmierzone okno nie pasuje do wymiaru ościeżnicy. Bywa za wysokie, za niskie, za wąskie lub za szerokie. A każde takie zdarzenie powoduje wystąpienie kolejnych błędów montażowych.


Okna zbyt duże w stosunku do wymiarów ramy

Kolejnym błędem przy montażu okien jest fakt, że montażyści wstawiają je w zbyt małe lub zbyt duże otwory w murze. To z kolei skutkuje brakiem koniecznych luzów dylatacyjnych. Często skutkiem tego problemu jest również brak możliwości prawidłowego zamontowania jednocześnie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Przez to w pozostawione bez uszczelnienia szczeliny może wnikać wilgotne powietrze i z upływem czasu mogą pojawić się (plamy, zacieki oraz pleśń).


Montowanie okien na nierównym i nieoczyszczonym podłożu

Podstawowym zaniedbaniem ze strony montażystów jest pozostawienie przy montażu tynku, gruzu, pyłu, resztek uszczelnienia. Nieoczyszczone podłoże może utrudniać właściwe przytwierdzenie okna, co będzie prowadzić do jego luźnego i niestabilnego montażu. Pianka również źle zwiąże się z podłożem. Dlatego niezwykle istotne jest jego odpowiednie przygotowanie poprzez wyrównanie i oczyszczenie przed rozpoczęciem montażu okien.


Montaż okien bez listew progowych 

Listwy progowe powinny być stosowane w każdym przypadku zarówno przy wymianie okien, jak i wstawianiu nowych. Zapewniają odpowiednie uszczelnienie między podłogą a dolną częścią okna, chroniąc przed przedostawaniem się powietrza, wilgoci, kurzu i insektów. Ich pominięcie może prowadzić do strat energii, wnikania hałasu, przeciągów oraz problemów z utrzymaniem odpowiedniej izolacji termicznej. Listwy powinny być większe od ramy i w każdym przypadku przykręcone do ram okien. Korzystne również będzie dodatkowe uszczelnienie listwy z ramą przy zastosowaniu odpowiednich uszczelek rozprężnych.


Niewystarczająca ilość kotew lub dybli

Niewłaściwa ilość mocowań jest poważnym błędem przy montażu okien. Może prowadzić do niestabilnego trzymania okna, co zwiększa ryzyko przemieszczenia się lub nawet wypadnięcia okna. Dodatkowo niewystarczająca ilość kotew lub dybli może wpływać na wytrzymałość całej konstrukcji. Prowadzi to do pęknięć, deformacji lub uszkodzeń ramy w dłuższej perspektywie. Dlatego niezwykle istotne jest odpowiednie i właściwe mocowanie okien, zgodnie z zaleceniami producenta oraz normami i standardami branżowymi.

Niedokładne piankowanie

Podobnie jak w przypadku niedostatecznej ilości kotew i dybli, ilość pianki montażowej lub jej nieodpowiednie rozprowadzenie ma znaczenie. Zbyt mała ilość pianki jest błędem przy montażu okien. Może spowodować nieszczelności, a w konsekwencji wnikanie powietrza, wody i hałasu. Niedokładne piankowanie może również prowadzić do braku stabilizacji i podparcia dla okna oraz negatywnie wpływać na izolację termiczną, akustyczną i ogólną trwałość okna.

Dobre praktyki montaż krok po kroku

Jak uniknąć błędów przy montażu okien i zweryfikować poprawność tej czynności? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka czynników. 

Krok 1:

Okno musi idealnie pasować do otworu, dlatego należy dokonać precyzyjnych pomiarów. To warunek konieczny.

Krok 2: Brak pośpiechu.

Każdy szczegół ma znaczenie. Sprawdź, czy po całym obwodzie okna piana montażowa szczelnie wypełnia przestrzeń między ościeżnicą a skrzydłem. Pamiętaj jednak, że rolą piany jest wypełnienie i uszczelnienie, a nie zamocowanie okna.

Krok 3: Precyzja i staranność pracy. 

Krok 4: Kotwienie i poziomowanie.

Sprawdź, czy każde okno ma stałe zamocowanie (kliny stabilizujące oznaczone literą „S”). Kliny pełnią bardzo ważną funkcję i nie mogą być usuwane. Co ważne, muszą być rozmieszczone po przekątnej.

Krok 5: Kontrola jakości.

Praca montażystów nie kończy się po osadzeniu okien. Należy pamiętać, że ostatni etap to sprawdzenie wraz z klientem wszystkich okien pod kątem ich prawidłowego działania. Właściwy montaż okien jest nie tylko kwestią estetyki, ale również izolacji termicznej, akustycznej i ogólnego komfortu użytkowania. Unikanie wspomnianych błędów jest kluczowe dla zapewnienia trwałości, energooszczędności i bezproblemowego użytkowania. Warto zatem zainwestować w profesjonalny montaż i skonsultować się z doświadczonymi specjalistami, którzy wiedzą, jak zamontować okna i uniknąć błędów przy montażu, a w konsekwencji potencjalnych problemów w przyszłości.

Marta Zalewska

  • Siedziba główna:

    37-464 Brandwica

    ul. Orzeszkowej 28

  • Tel:

    +48 15 842 76 56

    +48 15 842 02 52

  • E-mail

    info@grupasolo.pl

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Zadzwoń lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania najszybciej jak to możliwe.

Copyright © 2022 Grupa SOLO
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania treści strony bez zgody właściciela.

Realizacja

Interactive Vision Logo