Baza wiedzy

Dlaczego moje okna są mokre? Zjawisko parowania szyb

Zjawisko parowania szyb zespolonych, choć niejednokrotnie uprzykrzające nam życie, wbrew pozorom nie zawsze jest powodem do niepokoju . Jest to naturalne zjawisko fizyczne wynikającym z różnicy poziomu wilgotności pomiędzy wnętrzem domu a zewnętrznym otoczeniem przy określonych warunkach atmosferycznych.
Parowanie możemy zauważyć zarówno na zewnętrznej, jak i na wewnętrznej szybie, czasem również pomiędzy szybami . Która z tych sytuacji powinna nas martwić, a która nie ?

Parowanie szyby od zewnątrz

Wstajesz rano, patrzysz w okno i świata nie widzisz. Myślisz kupiłem nowe, ciepłe okna, a tu taka niespodzianka. Nie jesteś zadowolony. Dzwonisz do Producenta okien z reklamacją i słyszysz : Proszę się nie martwić, to naturalne zjawisko i świadczy tylko o wysokiej izolacyjności cieplnej okien.
Choć nie jesteś zachwycony taka odpowiedzią, musisz pogodzisz się z tym faktem. Cały świat podlega pewnym zjawiskom fizycznym, na które nie masz wpływu .

Okres wiosenny i jesienny to czas gdy zjawisko parowania szyb występuje częściej. Wilgoć znajdująca się w otoczeniu, w ciągu dnia przy wysokiej temperaturze paruje. Gdy powietrze jest intensywnie wilgotne, a wieczorem szybko się ochłodzi następuje zjawisko kondensacji pary wodnej na powierzchniach, które szybko się wychładzają . Dlatego rankiem na oknach pojawia się rosa.
Na to czy zewnętrzna szyba okna paruje bardziej lub mniej mają wpływ dodatkowe czynniki jak chociażby usytuowanie okna ( od północnej strony parowanie okien jest większe niż od południowej). Duża ilość roślinności wokół domu ma wpływ na większą wilgotności powietrza, a tym samym na częstsze osadzanie się pary na zewnętrznej szybie. Otwarta przestrzeń wokół domu i hulający wiatr zmniejsza to zjawisko , bo łatwiej osusza szyby .
Możemy spotkać się z sytuacją, gdy w tym samym oknie szyba w jednej kwaterze zaparuje, a w drugiej nie. Wystarczy bowiem niewielka różnica temperatur, mocniejsze nasłonecznienie jednej szyby , a zacienienie drugiej przez stojące w pobliżu drzewo, przeszkoda zmieniająca kierunek wiatru by zjawisko parowania wystąpiło lub nie.
Podsumowując, zaparowanie szyb od zewnątrz to jedynie problem estetyczny i choć nie do końca nam się podoba, to obecność skroplonej wody na zewnętrznej powierzchni szyby potwierdza tylko wysoki współczynnik izolacyjności termicznej szyby .

Parowanie szyby od wewnątrz

Zaparowany pakiet szybowy od wewnątrz zazwyczaj jest wynikiem wysokiej wilgotności powietrza wewnątrz domu. Występuje gdy temperatura na zewnątrz jest zdecydowanie niższa niż wewnątrz pomieszczeń, a system wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej nie jest wystarczający.
Skraplania się bardzo wilgotnego powietrze na chłodnej powierzchni szyby, po przekroczeniu tzw. „punktu rosy” występuje najczęściej nad dolną listwą przyszybową oraz w dolnych odcinkach pionowych listew.

Zjawisko parowania szyb od wewnątrz może wystąpić w nowo powstałych domach, gdzie ze względu na świeżo wybudowane ściany, zrobione wylewki, położone tynki, farby itp. wilgotność jest bardzo wysoka. Ten etap jest naturalnym, przejściowym etapem . Ale w momencie gdy już zamieszkamy w domu, musimy pamiętać , że na wzrost poziomu wilgotności mają wpływ codzienne czynności jakie wykonujemy, od gotowanie przez pranie, aż po oddychanie.
Nie możemy więc zapominać o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, regularnym wietrzeniu, korzystaniu z okapów kuchennych, używaniu mikrowentylacji w oknach. Ograniczyć zjawisko parowania szyb od wewnątrz pomaga też zastosowanie ciepłej ramki w pakietach szybowych.
Parowanie wewnętrznej szyby jest bardziej uciążliwe dla mieszkańców starych blokowisk, gdzie system wentylacji grawitacyjnej nie do końca jest sprawny. Kratkami wentylacyjnymi przez komin zużyte powietrze powinno zostać odprowadzone, ale dzieje się tak tylko wtedy , gdy kominy są drożne, a napływające świeże powietrze do domu wymusi cug/ciąg powietrza. Kiedyś, ten przypływ powietrza występował automatycznie, bo okna nie były szczelne. Dziś przy dużej szczelności obecnie produkowanych okien zalecane jest zastosowanie dodatkowych nawiewników do okien, regulujących przepływ powietrza.
Podsumowując, częste parowane od wewnątrz szyby to sygnał dla nas, że system wentylacji w naszym domu lub mieszkaniu nie jest wystarczający. Może to prowadzić to powstawania grzyba lub pleśni w pomieszczeniach w których przebywamy, co nie wpływa pozytywnie na nasze zdrowe. Dlatego warto podjąć odpowiednie kroki by problem ten wyeliminować .

Parowanie pomiędzy szybami

W oknach, w których zamontowane zostały zespolone pakiety szybowe, para pomiędzy taflami szkła jest sygnałem, że pakiet szybowy został rozszczelniony . Wiąże się to z utratą gazu pomiędzy szybami , a co za tym idzie utratą właściwości termoizolacyjnych szyby.
Jeśli nie miały na to wpływu mechaniczne czynniki, szyba nie jest rozbita albo pęknięta , to możemy śmiało powiedzieć o wadzie szyby zespolonej. W tym przypadku śmiało można kontaktować się z dostawcą okien, który w ramach udzielonej gwarancji wymieni pakiet szybowy na nowy.

Autor: Monika Białek

 • Siedziba główna:

  37-464 Brandwica

  ul. Orzeszkowej 28

 • Tel:

  +48 15 842 76 56

  +48 15 842 02 52

 • E-mail

  info@grupasolo.pl

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Zadzwoń lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania najszybciej jak to możliwe.

Copyright © 2022 Grupa SOLO
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania treści strony bez zgody właściciela.

Realizacja

Interactive Vision Logo