Baza wiedzy

Czym kierować się przy wyborze drzwi wewnętrznych?

Drzwi wewnętrzne — jakie wybrać, by spełniały nie tylko rolę funkcjonalną, ale także zdobiły pomieszczenie? Okazuje się, że ich wybór może spędzać sen z powiek, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli. Wybór drzwi wewnętrznych jest ważnym aspektem aranżacji wnętrza. Nie tylko pełnią funkcję praktyczną, dzieląc przestrzeń i zapewniając prywatność, ale również mają duży wpływ na wygląd i charakter pomieszczeń. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, takich jak styl i design, materiał, funkcjonalność, jakość wykonania oraz dopasowanie do reszty wystroju wnętrza. Jakie drzwi wewnętrzne do domu wybrać, by dokonać dobrej decyzji i cieszyć się długo z wyboru? Podpowiadamy.

Drzwi wewnętrzne syntetyczne czy może naturalne? Poznaj różne modele

Wybór drzwi wewnętrznych opiera się głównie na sprawdzeniu, czy mają odpowiedni kolor, formę skrzydła czy materiał . Aspekty techniczne mało kiedy na początku są obiektem zainteresowań większości osób, które właśnie muszą je kupić. Jest to poniekąd dobra droga, bo przecież drzwi właśnie, oprócz swoich oczywistych funkcji, powinny służyć jako ozdoba pomieszczenia. Jednak to, czy spełnią nasze oczekiwania, wiele zależy od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane. Jakie drzwi wewnętrzne do domu wybrać, kiedy producenci oferują tak wiele modeli? Zazwyczaj wybór mamy spośród: drewna impregnowanego, lakierowanego albo też płyty drewnopodobnej. Płyta drewnopodobna pokrywana jest laminatem, syntetyczną okleiną lub fornirem. Ważny jest także wybór ościeżnicy. Do najprostszej należy stała. Do wyboru jest też regulowana oraz bezprzylgowa. Można też postawić na drzwi z ukrytymi ościeżnicami. Wszystko zależy od potrzeb domowników, wymagań pomieszczenia oraz stylu wnętrza. Przed dokonaniem zakupu warto przejrzeć oferty producentów, porównać różne modele drzwi i skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jakie drzwi wewnętrzne wybrać. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru drzwi do mieszkania lub domu?

Rozmiar

Każde drzwi składają się z trzech podstawowych elementów – ościeżnicy zwanej potocznie futryną, skrzydeł oraz okuć, czyli zawiasów, klamek i zamków. Przed wyborem drzwi wewnętrznych konieczne jest wymierzenie otworu w ścianie , w którym mają być osadzone. Ważna jest nie tylko wysokość i szerokość, ale także grubość otworu. Dokładne wymierzenie otworu pozwoli nam dopasować odpowiedni rozmiar ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. 

Kierunek otwierania

Aby określić kierunek otwierania drzwi, należy stanąć przed nimi w taki sposób, by otwierały się przez przyciągnięcie skrzydła w naszym kierunku. Ważne jest to, po której stronie znajduje się zawias. Jeśli jest po lewej stronie, to drzwi są lewe, a jeśli po prawej – są to drzwi prawe. Przy wyborze kierunku otwierania się drzwi wewnętrznych należy przewidzieć pozostawienie wolnej przestrzeni na ich swobodne otwieranie. Jeśli ten warunek został spełniony, należy wziąć pod uwagę wygodę i funkcjonalność. Tym sposobem można dowiedzieć się, jakie drzwi wewnętrzne wybrać, by były praktycznym rozwiązaniem. 


Drzwi wewnętrzne skrzydłowe czy przesuwne

To, jakie drzwi wewnętrzne do domu lub mieszkania wybrać, zależy w dużej mierze również od powierzchni pomieszczenia. W przypadku gdy skrzydło drzwi wewnętrznych w czasie otwierania zajmuje zbyt wiele miejsca, dobrze będzie zdecydować się na drzwi przesuwne, które dadzą większą swobodę w aranżacji wnętrza. Poruszają się na prowadnicach w płaszczyźnie równoległej do płaszczyzny ściany. Mogą chować się w ścianie lub składać w futrynie. Do tego drugiego rodzaju należą drzwi łamane oraz harmonijkowe.

Drzwi drewniane lub drewnopochodne

Decyzja o tym, jakie drzwi wewnętrzne do domu będą najlepsze, często jest dyktowana również możliwościami finansowymi. W zależności od tego można wybrać drzwi drewniane wykonane z drewna litego i klejonego lub drzwi laminowane wykonane z drewna klejonego warstwowo oraz z twardej płyty pilśniowej. Drzwi laminowane dzięki szerokiemu wyborowi oklein wyglądają naturalnie i elegancko. Ich zaletą jest to, że są lekkie i wytrzymałe, a przy tym dobrze chronią przed hałasem. Wybierając drzwi okleinowe, warto zwrócić uwagę na materiał, z jakiego został wykonany laminat. Lepiej jest wybrać okleinę o podwyższonej odporności na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.


Drzwi przeszklone lub pełne

W zależności od tego, do jakiego pomieszczenia w mieszkaniu czy domu są potrzebne drzwi, można wybrać albo drzwi przeszklone, albo pełne. Jakie drzwi wewnętrzne wybrać i czym się kierować? Wiele zależy również od preferencji domowników. Drzwi przeszklone pozwalają grać światłem we wnętrzu, natomiast drzwi pełne zapewniają domownikom całkowitą prywatność. Wybierając drzwi przeszklone, do wyboru mamy różne rodzaje przeszkleń – od szkła bezpiecznego, przez ornamentowe, do szyb satynowych.
Wybór drzwi wewnętrznych to ważna decyzja, która ma znaczący wpływ na wygląd i funkcjonalność wnętrza każdego mieszkania lub domu. Decyzję o zakupie drzwi trzeba podjąć przede wszystkim świadomie. Konieczne jest zwrócenie uwagi na jakość wykonania, ale również aspekty związane z estetyką drzwi wewnętrznych. Najważniejsze jest jednak to, aby wybrać dobrego producenta, który zarówno zagwarantuje ich solidne wykonanie, jak i pomoże wybrać dobry model, który spełni wszystkie oczekiwania. Pamiętajmy, że wybór ten powinien być jednak na lata. 

Monika Oleksowicz - Kucharczyk

 • Siedziba główna:

  37-464 Brandwica

  ul. Orzeszkowej 28

 • Tel:

  +48 15 842 76 56

  +48 15 842 02 52

 • E-mail

  info@grupasolo.pl

Formularz kontaktowy

Masz pytania? Zadzwoń lub skontaktuj się z nami przez formularz kontaktowy. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania najszybciej jak to możliwe.

Copyright © 2022 Grupa SOLO
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zakaz kopiowania treści strony bez zgody właściciela.

Realizacja

Interactive Vision Logo